Dlaczego audyty śledcze zwykle prowadzone są etapami?
Często w momencie rozpoczynania audytu śledczego stan wiedzy na temat charakteru nadużyć oraz jakości i ilości dostępnych dowodów jest bardzo ograniczony. Dlatego, przy ograniczonym stanie wiedzy, zdefiniowanie sztywnego zakresu prac odpowiednio szerokiego, żeby objąć wszystkie możliwe obszary nadużyć, jak i odpowiednio głębokiego, aby uzyskać dowody, wiąże się z koniecznością zaangażowania stosunkowo dużych zasobów, co wymaga większej ilości czasu oraz zwiększa koszty przeglądu.
Dlatego w celu zachowania maksymalnej efektywności kosztowej przeglądu często wskazane jest fazowe podejście do śledztwa. Dzięki takiemu podejściu klient i jego doradcy prawni mogą na bieżąco zapoznawać się z wnioskami oraz odpowiednio modyfikować (poszerzać lub zawężać) prace śledcze co zapobiega spędzaniu czasu i angażowaniu zasobów na badanie tematów, które nie są potrzebne dla osiągnięcia założonych celów.
Przykładowy zakres prac w poszczególnych fazach obejmuje:
- Faza 1: Zabezpieczenie dostępnych danych elektronicznych
- Faza 2: Wstępny (ogólny) przegląd zdefiniowanych obszarów w celu wytypowania konkretnych kwestii (transakcje, kontrahenci, umowy, itp.) do przedyskutowania z prawnikami/ klientem i do dalszego szczegółowego przeglądu;
- Faza 3: Gromadzenie szczegółowych informacji dotyczących wybranych obszarów, w tym przeszukiwanie dysków twardych i poczty elektronicznej;
- Faza 4: Wsparcie przy przygotowywaniu korespondencji procesowej (pozwów/ zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, odpowiedzi na pozew, itp.) oraz w trakcie trwania postępowania.
Konkretny zakres prac ustalany jest z klientem w zależności zakresu prac i ustalonych wspólnie celów.