Śledztwo dotyczące domniemanej korupcji
Questa została zaangażowana przez międzynarodową kancelarię prawną reprezentującą polskiego klienta z sektora usługowego w związku z podejrzeniem korupcji w obszarze zamówień publicznych w stosunku do zarządu firmy oraz zatrzymaniem kluczowych osób decyzyjnych.
Celem niezależnego śledztwa było ustalenie, w jakim stopniu zarzuty były uzasadnione i tym samym zapewnienie audytorowi klienta, spółce z grupy tzw. Wielkiej Czwórki, wystarczającej pewności, że kierownictwo spółki-matki klienta nie było zaangażowane w proceder, a wszelkie złożone przez nich oświadczenia były zgodne ze stanem faktycznym.
- Niezależne śledztwo
- Sprawa oparta na eDiscovery
- Kierunkowa analiza źródeł
Zakres prac:
Sprawa w znacznej mierze opierała się na procesie eDiscovery i u klienta zabezpieczono prawie 1 TB danych elektronicznych. Na analizowane dane składały się przede wszystkim: korespondencja z poczty elektronicznej i komunikatorów, dane przechowywane w chmurze Office 365 oraz dane z kopii binarnych dysków twardych komputerów, na których pracowali pracownicy klienta.
Przegląd danych elektronicznych połączony był z kierunkową analizą źródeł publicznie dostępnych, w celu weryfikacji wiarygodności kontrahentów klienta, a także ich ewentualnych powiązań z pracownikami klienta, z osobami zajmującymi eksponowane stanowiska polityczne oraz z innymi kontrahentami.
- Zaadresowanie wymagań audytora
- Ocena przez eksperta Questa
- Dochodzenie Questa
Rezultat:
Dochodzenie Questa ujawniło szereg przesłanek wskazujących na występowanie nadużyć w firmie klienta, polegających głównie na wyprowadzaniu funduszy firmy do podejrzanych podmiotów trzecich. Jednym z możliwych wyjaśnień takiego schematu może być fakt, że był to element przedsięwzięcia korupcyjnego, jednakże nie zidentyfikowano dowodów na zaangażowanie w ten proceder przedstawicieli zarządu klienta ani jego spółki-matki. Nasze prace w pełni zaadresowały wymagania audytora.