e-Disclosure

Korzystanie z danych elektronicznych w procesie gromadzenia materiału dowodowego staje się powszechną praktyką, a przepisy prawa coraz częściej zobowiązują strony postępowania do zachowania i dostarczenia stronie przeciwnej wszystkich istotnych informacji elektronicznych, szczególnie w środowisku anglosaskim.

Wspieramy Klientów w następujących obszarach:

Proces eDisclosure działa dwukierunkowo w zakresie dostarczania i otrzymywania danych.

A ) W przypadkach, gdy wymagane są dane elektroniczne i gdy zachodzi konieczność dostarczenia takich danych stronie przeciwnej w sporze, oferujemy klientom i zespołom prawnym następujące formy wsparcia:

  • Wsparcie w profesjonalnym zabezpieczeniu danych na potrzeby potencjalnego udostępniania stronie przeciwnej sporu (patrz również „Zabezpieczanie danych elektronicznych”);
  • Wsparcie w negocjacjach z drugą stroną postępowania dotyczących szczegółów danych, które miałyby podlegać udostępnieniu, w szczególności dla ustalenia kryteriów wyboru tych danych oraz kwestii technicznych (np. format eksportu danych);
  • Wstępne filtrowanie danych zgodnie z kryteriami ustalonymi z drugą stroną postępowania;
  • Udostępnienie platformy internetowej eDiscovery do weryfikacji wstępnie przefiltrowanych danych oraz ich ewentualnej anonimizacji przed przekazaniem drugiej stronie postępowania;
  • Eksport danych w formacie ustalonym z drugą stroną postępowania.

 

B) Dla klientów i zespołów prawnych otrzymujących dane elektroniczne od drugiej strony postępowania w procesie eDisclosure zakres naszego wsparcia jest w dużym stopniu zbieżny ze wsparciem opisanym w odniesieniu do usług eDiscovery.

Porozmawiajmy!

Jeżeli potrzebujesz porady czy ta usługa będzie odpowiednia 
w Twoim przypadku – chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

e-Disclosure w Questa

W wielu jurysdykcjach odpowiednie regulacje dotyczące obowiązku przekazania danych na potrzeby postępowań sądowych lub administracyjnych jeszcze się nie pojawiły lub są w trakcie tworzenia, ale mechanizm obowiązkowego udostępniania danych elektronicznych funkcjonuje od lat w krajach takich jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. Regulacje te były kluczowymi czynnikami stojącymi za dynamicznym rozwojem eDiscovery w ciągu ostatnich 10-15 lat.
Mimo że wiele organizacji zajmujących się alternatywnym rozwiązywaniem sporów nie odnosi się wprost do kwestii dowodów elektronicznych, stają się one ważnym elementem w postępowaniach arbitrażowych. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął wytyczne w sprawie dowodów elektronicznych w postępowaniu cywilnym i administracyjnym wskazując: „Oceny dowodów elektronicznych należy dokonywać w taki sam sposób, jak oceny innych rodzajów dowodów, w szczególności w odniesieniu do ich dopuszczalności, autentyczności, wiarygodności i integralności.”

Nasze wieloletnie doświadczenie śledcze oraz dogłębna znajomość narzędzi informatyki śledczej pozwalają nam na efektywne i skuteczne wsparcie klientów i zespołów prawnych w zakresie pozyskiwania, analizy i udostępniania danych elektronicznych.
Wykorzystujemy specjalistyczne oprogramowanie eDiscovery wiodących światowych producentów (np. Relativity, Intella) umożliwiające efektywne przeszukiwanie danych elektronicznych pod kątem wielu kryteriów, ich anonimizację w wymaganym zakresie oraz eksport danych w formacie wspieranym przez popularne platformy eDiscovery wykorzystywane przez zespoły prawne na całym świecie.
W 2023 roku zostaliśmy partnerem firmy Relativity jako pierwsza firma z Polski i Europy Środkowej.